Gubitak kose zbog anoreksije
Kada čujemo da nekome opada kosa, obično je prva asocijacija starenje. Drugi je vezuju za hemioterapiju, ili Trihotilomaniju – kompulsivno čupanje kose.
Ono sa čim većina ne bi povezala gubitak kose jeste anoreksija nervoza. Zapravo, kod ljudi oba pola i svih godišta, koji imaju bulimiju, anoreksiju, ili drugi poremećaj u ishrani, dolazi do gubitka kose, u vidu proređivanja i ćelavljenja.
Dakle, šta izaziva opadanje kose?
Kada je nečije telo neuhranjeno, kao što se dešava kod poremećaja u ishrani, skladišta proteina u organizmu su osiromašena. Kada se to desi telo treba da se osigura i pobrine za ono što je najvažnije, a to je fukcionisanje organa i održavanje mišićnog tkiva.
Naša kosa, koja je napravljena od proteina, koji se zove keratin, nije neophodna da bi telo funkcionisalo. Tako da kosa prestaje da raste, a telo može da se fokusira na održavanje života. U zavisnosti od starosti osobe, genetskih predispozicija i drugih faktora, redovan rast kose će se, najverovatnije, vratiti u normalu nakon što osoba, bar šest meseci, održava nutritivnu stabilnost.
Kada nekome, zbog anoreksije, počinje da opada kosa, obično ima i dosta drugih, pratećih simptoma, kao što su dehidratacija (što dovodi do otkazivanja bubrega), hladne ruke i stopala, umor, nesvestica, i drugo. Naravno, sve je praćeno velikim gubitkom težine. Gubitak kose je veoma uznemirujuć simptom za nekog ko ima anoreksiju, ali pravi razlog za brigu je velika smrtnost među ljudima sa ovom poremećajem (5-10 %).
Gubitak kose – povod za odlazak kod lekara
Iako gubitak kose zbog anoreksije nije strašan, kao ostale posledice anoreksije, ipak je ovaj simptom najčešći motiv da se potraži pomoć i započne lečenje. Gubitak kose reflektuje štetu, koja je već nastala u organizmu, i pomaže da oboleli, napokon, uoče opasnosti koje dolaze sa ovom poremećajem u ishrani.